W ostatni weekend Ochotnicza Straż Pożarna w Piasku w składzie Krzysztof Lasek, Krystian Pastuszka, Mateusz Kret oraz Marek Głombek  już po raz drugi brała udział w „ BESKIDZKICH ZINTEGROWANYCH ĆWICZENIACH SŁUŻB RATOWNICZYCH” które odbywały się w Bystrej. Celem takich ćwiczeń jest podwyższanie  swoich  umiejętności z zakresu  Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Pierwszego dnia w piątek po zakwaterowaniu na odprawie rozlosowano miejsca startowe OSP Piasek startowało z nr 14 na 15 startujące drużyny.

Tuż przed godziną 24 wyruszyliśmy do pierwszego zdarzenia. Wartownik postrzelił dwie osoby, które wtargnęły na teren wojskowy. Należało zaopatrzyć rany postrzałowe, niestety nie ułatwiali zadania sami poszkodowani, ponieważ byli bardzo agresywni.

Na drugą pozorację udaliśmy się do Mesznej, gdzie na dworcu autobusowym zastaliśmy  osoby spożywające alkohol niewiadomego pochodzenia. Jedna z osób była nieprzytomna, druga początkowo przeszkadzała lecz później również potrzebowała pomocy.

Trzecim zdarzeniem tej nocnej części ćwiczeń był wypadek samochodu dostawczego w Wilkowicach, którym podróżowało kilkanaście osób. Zadanie było utrudnione, ponieważ ratowników było mniej niż poszkodowanych.

Drugiego dnia, w sobotę w godzinach południowych udaliśmy się do parku w Wilkowicach, gdzie czekała na nas spanikowana matka dziecka pogryzionego przez psa.

Następnie udaliśmy się do Buczkowic na tutejszy basen. Na miejscu okazało się, że są trzy osoby poszkodowane, jedna z nich znajdowała się w basenie, należało ją wyciągnąć z wody i reanimować przy pomocy defibrylatora dostępnego na pływalni.

Na kolejne zadanie udaliśmy się do OSP Łodygowice gdzie zaplanowano zadanie sprawnościowe. Niestety nie udało się obronić zeszłorocznego pierwszego miejsca.

Po tych zmaganiach przyszedł czas na podsumowanie oraz omówienie wszystkich sytuacji oraz błędów popełnianych podczas zdarzeń. W siedzibie OSP Bystra sędziowie, którzy czuwali nad poczynaniami uczestników, kolejno omawiali oraz wyjaśniali wątpliwości jakie pojawiły się podczas ćwiczeń. Zespołom również zostały udostępnione wyniki w postaci ilości zdobytych punktów za poszczególne zadania. Udało nam się uzbierać 355punktów co dało nam 6 miejsce wśród 15 drużyn.

W niedzielę około godziny dwunastej  Państwowa Straż Pożarna z Bielska –Białej zadysponowała jednostki do zdarzenia masowego. Okazało się, że na terenie skupu surowców wtórnych nastąpił wybuch. Do zadań poszczególnych drużyn należało dotrzeć do poszkodowanych, udzielić im pierwszej pomocy oraz ewakuować ich z miejsca zagrożenia do punktu medycznego. Było to zadanie główne tegorocznych ćwiczeń.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie organizatorom, którymi byli między innymi Bielskie Stowarzyszenie Ratownicze Rescue oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Bystrej.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Wspierają nas

ZOSP Gasnica Kanmycel wrona
przeglad kania

w
Copyright by www.osp-piasek.net Wszystkie prawa zastrzeżone.