zaw.JPG

Od czwartku 9 października do niedzieli 12 października br. na terenie powiatu bielskiego rozgrywane były I Otwarte Mistrzostwa Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Strażaków Ochotników. W zawodach wzięło udział 17 drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z woj. śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Każdy zespół to 6-cio osobowa drużyna z samochodem strażackim.

Mistrzostwa rozpoczęły się w czwartek szkoleniem doskonalącym dla strażaków z zakresu współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Od godz. 2200 tego dnia drużyny rozpoczęły rywalizację od dwóch epizodów zadań nocnych, których symulacje miały miejsca w Kalnej i Bielsku-Białej Leszczynach (pierwszy epizod) oraz w Wilkowicach i Mesznej (drugi epizod).

Kolejne trzy zadania miały miejsce w Godziszce, Bystrej i Szczyrku drugiego dnia mistrzostw w piątek. Tych pięć zadań zostało sklasyfikowanych w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy wraz z zadaniami związanymi z działaniami typowo pożarniczymi. Efektem tych zmagań było sklasyfikowanie drużyn w kategorii generalnej. Drugiego dnia zawodów w godzinach wieczornych i nocnych na boisku szkolnym w Kozach odbył się pokaz praktyczny przyjmowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Trzeci dzień to zmagania w klasyfikacji sprawnościowej na strażackim torze przeszkód połączonej z testem z zakresu wiedzy pożarniczej. Całe to zadanie miało miejsce w Rybarzowicach nad rzeką Żylicą.

Podsumowanie i zakończenie odbyło się w sobotę w Parku Lotniczym w Kaniowie, gdzie zostały wręczone świadectwa, dyplomy i nagrody dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich którzy wspierali to przedsięwzięcie. W trakcie tego spotkania do wszystkich uczestników mistrzostw, przedstawicieli Firm i zaproszonych gości słowa uznania skierowali: wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP prof. Marek Trombski, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach dh Jan Cholewa, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada, Starosta Bielski Andrzej Płonka, z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Krzysztof Grygiel, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Mirosław Szemla oraz Sędzia Główny mł. kpt. Jolanta Towarek z Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, która ogłosiła wyniki uzyskane przez drużyny.

Zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w konkurencji sprawnościowej zwyciężyła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Kobiernic, gmina Porąbka, powiat bielski.

Po podsumowaniu zawodów i rozdaniu nagród drużyny wróciły jeszcze do Ochotniczej Straży Pożarnej Bystra- która była ich bazą przez cały czas trwania mistrzostw- aby wymienić się doświadczeniami i podsumować zawody we własnym gronie. Część drużyn do swoich jednostek wróciło dopiero w niedzielę 12 października.

Mistrzostwa były na bieżąco śledzone przez redaktora naczelnego gazety Strażak panią Dorotę Pardecką, oraz lokalne media.

Wymienione epizody przygotowywały i zabezpieczały jednostki OSP z danej miejscowości, gdzie rozgrywane było ćwiczenie. Szkolenie z zakresu współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym odbyło się dzięki wsparciu Naczelnika Wydziału Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach st. bryg. Bogdanowi Bonczkowi, a prowadził je Zastępca Dowódcy JRG nr 2 PSP w Bielsku-Białej mł. bryg. Witold Biela. Patronatem naukowym zawody objął prof. dr hab. n. med. Krystyn Sosada, a pracą sędziów kierowali mł. kpt. Jolanta Towarek (Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP) oraz dr n. med. Wojciech Żurawiński. Sędzią odwoławczym był dr Jan Madeja. Wśród sędziów była również wieloletni Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP w Katowicach i Krajowy Koordynator Ratownictwa Medycznego PSP bryg. w st. spocz. Lucyna Porębska oraz Powiatowi Koordynatorzy Ratownictwa Medycznego PSP z terenu województwa śląskiego.

Organizatorami Mistrzostw były Ochotnicze Straże Pożarne z Bystrej, na czele z Prezesem dh. Grzegorzem Gaborem i Rybarzowic, na czele z Prezesem dh. Stanisławem Górnym, przy ścisłej współpracy z Komendą Miejską PSP w Bielsku-Białej i Komendą Wojewódzką PSP w Katowicach. Drużyny organizatorów z Rybarzowic i Bystrej również startowały w poszczególnych konkurencjach zawodów, jednak nie podlegały klasyfikacji.

OSP Piasek w składzie: Marek Głombek, Krzysztof Lasek, Andrzej Kret, Mateusz Kret, Dariusz Kłóska, Mateusz Lukasek ostatecznie zajeło 6 miejsce.

Krzysztof Grygiel

zdjęcia


Wspierają nas

ZOSP Gasnica Kanmycel wrona
przeglad kania

w
Copyright by www.osp-piasek.net Wszystkie prawa zastrzeżone.