22 zastępy z jednostek OSP z terenu powiatu pszczyńskiego, a także trzy zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie gasiły duży pożar lasu, do którego doszło w sobotę w Kobiórze.

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 7:50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pszczynie, wpłynęła informacja od pracownika wieży obserwacyjnej, o pożarze lasu na terenie nadleśnictwa Kobiór – oddział 116 w Leśnictwie Promnice.

Dyżurny Stanowiska Kierowania po otrzymaniu zgłoszenia, zadysponował do działań najbliższe jednostki OSP i PSP oraz w związku z rozprzestrzeniającym się pożarem obejmującym już powierzchnię 1,5 ha, Kompanię Gaśniczą OSP nr 9 „Pszczyna”. 

Ponadto do działań gaśniczych został zadysponowany samolot gaśniczy, a o zdarzeniu powiadomione zostało kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie oraz służby dyżurne Nadleśnictwa Kobiór.

Po dotarciu na miejsce zdarzenia, zastępy przystąpiły do gaszenia pożaru lasu podając 8 prądów gaśniczych wody. Ponadto utworzony został punkt poboru wody na zbiorniku przeciwpożarowym Staw Wspólnik i rozpoczęło się przepompowywanie wody w celu zasilania samochodów prowadzących działania gaśnicze. Po ugaszeniu pożaru zastępy przystępiły do przelewania pogorzeliska i mineralizacji obwodu pożaru.

To na szczęście tylko scenaruysz ćwiczeń, zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Pszczynie oraz Nadleśnictwo Kobiór. 

W ćwiczeniach brały udział 22 zastępy z jednostek OSP z terenu powiatu pszczyńskiego, a także 3 zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie. 

Ćwiczenia miały na celu m.in.:
- sprawdzenie procedur postępowania i alarmowania pododdziałów,
- sprawdzenie czasów dojazdu zastępów,
- sprawdzeniu mobilności i sprawności pojazdów oraz sprzętu, 
- sprawdzenie wyposażenia oraz wyszkolenia zastępów,
- praktyczne sprawdzenie zasad taktyki gaśniczej podczas pożarów lasów.

Ostatnim etapem ćwiczeń było omówienia i podsumowania ćwiczeń, którego dokonali: burmistrz Dariusz Skrobol, Zbigniew Ryś – z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Kobiór, bryg. Ireneusz Smolarek – komendant powiatowy PSP w Pszczynie oraz oficerowie Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie.
(KP PSP Pszczyna)


Wspierają nas

ZOSP Gasnica Kanmycel wrona
przeglad kania

w
Copyright by www.osp-piasek.net Wszystkie prawa zastrzeżone.